Z Prahy do Vídně autem: plánujeme cestu

Z Prahy do Vídně je to 310 kilometrů, což je jednou tolik co do Drážďan. Autem se do Vídně dostanete zhruba za 3 až 4 hodiny (bez zastávek) nebo za 2 dny (s prohlídkou zajímavostí po cestě). Nabízíme Vám plán cesty, který můžete upravit dle vlastních potřeb.

Celé je to o štrúdlu…

Rakouské hlavní město lze nazývat městem hudby. Kdysi zde bydleli takoví velikáni jako Mozart, Schubert, Beethoven. Dnes se často pořádají hudební festivaly a každý touží o návštěvě vídeňské opery, nejlepší na světě. Architektura města spojuje gotiku, baroko, secesi, románský styl a další. Paláce ohromí a nadchnou. Každý cestovatel však musí ochutnat zdejší kávu a pravý vídeňský jablečný štrúdl.

Cesta začíná

Zkoušíme cestou do Vídně najít další stejně zajímavá místa, jako cíl naší cesty. Jedeme zapůjčeným autem, které nám poskytla nejlepší autopůjčovna Praha a jedeme po dálnici D1. Máme před sebou kolem 90 kilometrů a odbočujeme směrem na Jihlavu. Jihlavu míjíme silnicí E59 a jsme v cíli naši první zastávky – v Telči.

Perníkové město Telč

Toto město a zároveň muzeum je nazýváno Moravské Benátky. To proto, že centrum Telče je mezi rybníky. Vypadá to neuvěřitelně. Město Telč je zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Kam se podívat?
– Hlavním je náměstí Zachariáše z Hradce a jsou zde k vidění perníkové barevné barokní a renesanční domky.
– Zámek Telč je renesanční. K prohlídce je množství různých pokojů a sálů: zlatý, modrý, divadelní, císařský, mramorový, africký a další. Informace a provozní době a prohlídkových okruzích se doporučuje upřesnit na stránkách zámku. Prohlídky jsou pouze s průvodcem.
– Kostel sv. Ducha je původně románský, později přestavěný na gotický. Kostelní zvonice je nejvyšším bodem ve městě.
– Věž Nejsvětější Trojice nabízí pohled na celé město.
– Městská brána: Horní brána a Dolní brána.
– Kamkoliv na co bude čas: kostely – sv. Jakuba, sv. Anny, Jména Ježíš, kaple – všech Svatých, sv.Rocha, galerie Jana Zrzavého apod.

Kde se najíst?
– Švejk restaurant – náměstí Zachariáše z Hradce1 – nese jméno známého vojáka Švejka, interiér a nádobí zdobí jeho portrét. Dokonce dostanete vyúčtování s obrázkem Švejka.
– Pizzerie Telč – náměstí Zachariáše z Hradce 32
– Restaurace U Zachariáše – náměstí Zachariáše z Hradce 33.

Rozporuplné Brno

Toto město zanechává u turistů rozporuplné dojmy. Někomu se v Brně líbilo a tak doporučují jej navštívit, jiní se domnívají, že Brno je příliš průmyslové město a nemá cenu tam ztrácet čas. Každý to vidí jinak, proto je lépe se přesvědčit na vlastní oči.

Kam se podívat?
– Náměstí Svobody, kde stojí morový sloup, Kleinův palác, dům pánů z Lipé, vysoká černá socha ve formě nábojnice Hodinový stroj, která denně o jedenácté střílí skleněné koule).
– Hrad Špilberk – nabízí výstavy, prohlídku exponátů a seznamuje s historií pevnosti.
– Moravské zemské muzeum má poměrně velké expozice rozmístěné do několika paláců, zámků, památek a pavilónů.
– Gotická katedrála sv. Petra a Pavla
– Vila Tugendhat nedaleko ulice Černopolní se považuje za funkcionalistický skvost a je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
– Kostnice sv. Jakuba je druhou největší v Evropě, zde se nacházejí kosti cca 50 000 osob.
– Moravská galerie je se svou nabídkou umění jedna z největších v Česku.
– Radnice z roku 1240 je nejstarší budovou ve městě.
– Legrační sochy: Dům Čtyř mamlasů na náměstí, památník Pocta Edisonovi (Malinovského náměstí), postava s obnaženou zadnicí na kostele sv. Jakuba.

Kde se najíst?

– Pivovar Pegas – Jakubská 120/4,
– Bistro Franz – Veveří 14
– Brabander Restaurant – Hybešova 30 (roh Vodní)
P. S. Určitě ochutnejte Starobrno a moravská vína!

Gotické Znojmo

Zhruba 55 kilometrů od Brna se nachází roztomilé městečko Znojmo. Městečko má bohatou historii a většina architektury je zde gotická.

Kam se podívat?
– Masarykovo náměstí a vše co se zde nachází.
– Dominikánský klášter – Dolní Česká1 a kostel sv. Kříže přístupný věřícím.
– Kostel sv. Mikuláše – gotický
– Gotická věž staré radnice, nabízející zajímavý výhled na město
– Zámek, Knížecí rotunda Pany Marie a Svaté Kateřiny s hodnotnou výmalbou
– Znojemské podzemí (Slepičí trh 2) s dlouhými podzemními labyrinty dosahujícími 30km. V dnešní době je přístupný pouhý jeden kilometr labyrintů a je zde k vidění výstava hororů z koster a lebek.

Kde se najíst?
– Restaurace U Radnice – Zelenářská 24/11
– ILLEGAL bar&restaurant – Sokolská 1271/18
– Na Věčnosti – Velká Mikulášská 463/11 – vegetariánská restaurace, nakoukněte tam jen kvůli koberci na stěně

Kde se zastavit?
-Na výběr dvě hezká místečka: penzion U Císaře Zikmunda (Horní náměstí, 5) nebo penzion Grant Lux Znojmo (Pasteurova, 1). Zítra vzhůru za novým dobrodružstvím!

Malebný Mikulov

Dobré ráno! Nedaleko Znojma a rakouské hranice se rozléhá svérázná malá česká Itálie. Zde na Pálavě, v centru vinařské oblasti, se nachází Mikulov – cíl naší cesty.

Městečko proslulo vinařskými výstavami a největším sudem na víno ve střední Evropě. Do sudu se vejde 100 litrů a váží 26,1 tuny. Mikulov je také centrem židovské kultury a svého času zde bydlel tvůrce legendárního Golema.

Co musíte vidět?
– Zámek Mikulov tyčící se nad městem, kde se nachází velké panství Ditrichsteinů.
– Mikulovské náměstí s renesančními domy. Jeden z těchto domů má nezvyklé zdobení sgrafity. Tato technika předpokládá odstranění tenké vrstvy štuku až na další, která je jinak barevná.
– Jeskyně na Turoldu – pokud bude čas.
– Svatý kopeček, nacházející se 363 metrů nad úrovní moře a nabízející výhled na okolí.

Kde se najíst?
– Dobrý ročník – Náměstí 27
– Galerie Závodný – Husova, 3, spojující uměleckou galerii a kavárnu v jednom místě.
– Hospůdka Pod Zámkem (Husova, 49) s těmi nejlepšími hamburgery.

Rakouský Klosterneuburg

Jedeme dalších 60 kilometrů z Mikulova a děláme poslední zastávku na cestě za vídeňským štrúdlem. Původně se toto místo jmenovalo Neuburg, poté co Dunaj změnil koryto, Neuburg se rozdělil na dvě části: Kornneuburg (u trhu) a Klosterneuburg (u kláštera).

Kam se podívat?
– Do známého kláštera augustiánů (vstup je zde volný) a do klášterního kostela s neogotickými věžičkami
– Leopoldova kaple, kde se nachází významné umělecké dílo Verdunský oltář
– Galerie, v níž se nachází kolekce Essela.
– Klášterní vinařství, které je nejstarším v Rakousku, s vlastní degustační síní. Ochutnejte místní vynikající víno.

Konečně Vídeň!

Jelikož Klosterneuburg je téměř předměstím rakouského hlavního města, dopravit se tam je celkem snadné. Cesta do Vídně byla dlouhá a velice zajímavá. Cestujte samostatně a nacházejte stále nová místa. Doufáme, že jsme alespoň trochu Vám v tom pomohli.

P.S. Popis trasy