Z Prahy do Norimberku po vlastní ose: trasa pro autoturisty

Trasa Praha -Norimberk je dalším tipem na výlet, který stojí za to. Zejména pokud jste si naplánovali několik turistických výletů z Prahy autem (trasy do Drážďan a do Vídně jsou již v nabídce).

Norimberk je vzdálen 300km od Prahy. Autobusem se tam dostanete cca za 4 hodiny, autem cca za 3. My však, jako obvykle, upřednostňujeme před autobusem a zaměříme se na zajímavá místa na této trase pronájem auta pomoci autopůjčovna Praha a na některé zastávky. Proto naše cesta potrvá dva dny.

Nacisté a perníky

Město, které je cílem naši cesty, se svého času proslavilo nacistickými vojenskými přehlídkami, pořádanými Hitlerem, a později norimberským procesem nad bývalými vysoce postavenými činiteli nacistického Německa, trvajícím téměř jeden rok.
Norimberk díky železnici, která byla první železnicí v zemi, byl velmi pokrokovým německým městem. Samozřejmě, nesmíme zapomenout, že se zde vynalezly kapesní hodinky s řetízkem a globus.

Dnešní Norimberk to jsou ty nejchutnější zázvorové perníky, staré hračky a vánoční trhy. Místní vánoční trhy jsou známé na celém světě díky pestrobarevnému okouzlujícímu jarmarku.
Šťastnou cestu!

Vyjíždíme z českého hlavního města směrem na jihozápad, jedeme silnicí E50/D5 a dále odbočujeme na silnici 116. Zde, na břehu Berounky, stojí hrad Karlštejn, což v překladu znamená Karlův kámen. Hrad se každoročně těší velkému zájmu turistů ze všech koutů světa. Ke zhlédnutí je zde známý gotický hrad, muzeum Betlémů, muzeum voskových figurín a muzeum hodin.

Tajemný Karlštejn

Jako každý starý a vážený hrad skrývá Karlštejn spoustu neuvěřitelných příběhů a legend. Která z nich je pravdivá, a která není, rozhodnete Vy.

Cestu na hrad, který se nachází na skále, si můžete zkrátit na kočáře taženém koňmi nebo se můžete projít a cestou koupit suvenýry. Můžete se domluvit a jít na prohlídku hradu se skupinou nebo si za poplatek půjčit audio průvodce. Chcete-li se rozhlédnout hradním územím samostatně, pamatujte si, že uvnitř je k zakoupení tištěný průvodce v různých jazycích. Otevírací dobu a vstupné si upřesníte na stránkách hradu.

P. S. Máte-li hlad, v restauraci U Karla IV. je vše připraveno a čeká se jen na Vás.

Plzeň: piva není nikdy dost

Cesta od předchozí zastávky do Plzně je dlouhá 75km. Plzeň nestojí na kopci jako obvykle, ale na rovině, tím je poloha města zajímavá. Protékají zde čtyři řeky, které společně tvoří již zmiňovanou Berounku.

Plzeň je považována za české pivní hlavní město. Zde se nachází muzeum pivovarnictví, venku lze v automatech koupit pivo. Především se zde vaří světoznámé pivo Pilsner Urquell – plzeňské.

Kam se podívat?
– Pivovar Pilsner Urquell – zde Vám předvedou jak se pivo plní, jak se vaří a také uvidíte staré historické zařízení závodu. Uvidíte nekonečné tunely a sklepy s pivními sudy. Samozřejmě se Vám naskytne příležitost ochutnat lahodný plzeňský pěnivý nápoj.
– Nedaleko pivovaru vedou podzemní chodby, které se táhnou pod centrem Plzně a jsou dlouhé 20 kilometrů. Je to velmi zajímavá podívaná!
– V samém centru města je náměstí Republiky, které je největším náměstím v Evropě. Zde se nachází několik celkem neobvyklých vodotrysků, radnice, muzeum přízraků.
– Rozhodně musíte navštívit muzeum loutek, které představují postavy národních pohádek, jsou kulturním dědictvím Česka a nesmí chybět v žádné české domácnosti.
– Katedrála svatého Bartoloměje byla postavena ve 13. století v gotickém stylu a je rovněž na náměstí Republiky. Pokud zvládnete 301 schodů, dostane se Vám odměny v podobě nádherného pohledu na město. Objevíte-li mřížku s andělíčky, musíte se jí dotknout a něco si přát.
– Velká synagoga, která se nachází vedle katedrály. Název není náhodný, protože synagoga je třetí největší na světě.
– Cestujete-li s dětmi, navštivte zoo a dinopark.

Kde se najíst?
– Šenk Na Parkánu – ul. Veleslavínova, 4 – pivo 12º
– Restaurant – Kopeckého sady, 18
– Delish- Riegrova 20 – bistro s nabídkou těch nejchutnějších burgerů.

Tichý Wernberg – Köblitz

Vydáte-li se z Plzně po silnici E5/D6, po dalších 100 km se dostanete do německého Wernberg – Köblitzu. Je to útulná a roztomilá vesnička, kde vlastně nic není…

Omyl! Jistou třešničkou na dortu vaši cesty bude nocleh ve čtyřhvězdičkovém zámku z 18. století. Hotel Burg Wernberg poskytuje jedinečnou možnost přenocovat ve středověku zámku. Pochopitelně moderně vybaveném. Navíc s výbornou kuchyní. Po ránu můžete prozkoumat okolí hotelu a celou vesničku. Vydejte se na klidnou procházku a vychutnejte si německý venkov.

Regensburg nebo „nejsevernější italské město“

Regensburg s jeho historickým centrem patří do seznamu světového dědictví UNESCO. Je to jeden z nejstarších německých měst a jeho dějiny začaly ještě před naším letopočtem. Němci láskyplně nazývají Regensburg nejsevernějším italským městem.

Kam se podívat?
– Kamenný most Steinere Brücke. Je to nejstarší obloukový most, postavený ještě ve 12. století, který sotva můžete minout. Později most posloužil vzorem dalším známým mostům v Německu a v Česku.
– Katedrála sv. Petra – stavba tohoto památníku gotické architektury začala ve 13. století a byla dokončena až v 19. století. Rozhodně se podívejte dovnitř.
– Dominikánský kostel sv. Blasia, kostel sv. Jakoba, kostel Johana Křtitele, opatství sv. Emmerhama.
– Prohlédněte si také centrum, starou radnici, městskou bránu a severní bránu.
– Kloboučnictví Der Hutmacher, nacházející se naproti katedrále, se může pochlubit tím, že šije pro mnoho známých osobnosti. Kloboučnictví nabízí ručně šité klobouky, a protože je zakázková výroba nákladná, podívejte se na již hotové pokrývky hlavy a možná si vyberete.
– Ulice Untere Bachgasse se specializovanou prodejnou hořčice. Rozhodně musíte ochutnat sladkou domácí hořčici Händlmaier, která je považována za jednu z nejlepších na světě.

Kam pro jídlo?
– Historische Wurstkuche (což doslova znamená „historická výrobna buřtů“) je opravdovým kulinárním zážitkem a součástí kulturních tradic Regensburgu. Zdejší obchůdek vedle Kamenného mostu je starý 900 let. Zdejší šťavnaté klobásy jsou k mání již po více než 500 let. Dnes si dáme alespoň 6 buřtů a kysané zelí. S pivem to jde skvěle dohromady…. mmm…. nedá se to ani popsat!

Norimberk?

Z Regensburgu k cíli naši cesty zbývá necelých 115 kilometrů. S takovým množstvím dojmů jsme na Norimberk skoro zapomněli: 4 velmi zajímavá městečka během cesty a více ani nepotřebujete!