Vášeň úspěšného nakupování v České republice a pravidla Tax-free

Při plánování dovolené v České republice se zástupkyně něžného pohlaví nemůžou obejít bez přitažlivého a lákavého pro ně slova „nakupování“. Ještě před 10 lety se tato země stala jednou z hlavních center značkových přehlídek díky své široké škále sortimentu a velkým sezónním výprodejům. Obchody se světoznámými značkami oblečení, obuvi, kabelek a dětského zboží – jsou zde všude. Není možné si jich nevšimnout a taky minout, aniž byste se zastavili aspoň na chvíli. Vyzdobené výlohy lákají svou rozmanitostí a množstvím akcí, které splní požadavky i toho nejnáročnějšího zákazníka.

Roční slevy

Za nejlepší období pro obnovu letního šatníku v Praze se považuje červenec až srpen, a zimního – leden až únor, nebo během vánočních výprodejů. V těchto měsících můžete ve výlohách spatřit nápisy SLEVA nebo SALE, což znamená snížení ceny. Ve srovnání s Moskvou jsou ceny 3-5 krát nižší. Díky tomu je možné za minimální množství peněz nakoupit značkové zboží, takové jako jsou Lacoste, Swarovski, Benetton, Moser, Next, Salamander, a mnoho dalších. Mnohé z těchto značek snižují ceny až o 70%. Tohle je opravdu velkorysý dar České republiky.

TIP: Prozkoumejte Českou republiku vozem od MAD autopůjčovna Praha.

Velmi levné oblečení si můžete zakoupit i na okraji města, ale bude to čínská produkce nižší kvality. Pro milovníky second handu se nabízí množství exkluzivního zboží. Tuto možnost poskytuje městská část Praha 3, která je centrem tohoto druhu nakupování. Dostat se do ní pomůže levná autopůjčovna Praha.

Vrácení DPH

Pokud doba pobytu v zemi nebude trvat více než 90 dnů, doporučuje se požádat o vrácení daně z přidané hodnoty zakoupeného zboží, což představuje 21% z nákupní ceny. Daň bude vrácena při dodržení několika podmínek:

1. Hodnota zboží nakoupeného v jednom obchodě má být vyšší než 2 500 Kč (vč. daně), což je asi 90 eur.

2. Nakoupené zboží nemá mít obchodní charakter a musí sloužit pouze pro soukromé potřeby.

3. O vrácení DPH zaplacené v ceně zboží nakoupeného v ČR mohou požádat fyzické osoby, které nebydlí v České republice a dosáhli věkové hranice 15 let.

4. Zboží musí být nakoupené v obchodních centrech Prahy, které jsou zahrnuty v systému Tax-free Shopping.

5. Formulář Tax Free musí být potvrzen razítkem celního úřadu. Pamatujte si: pokud jste opustili území EU bez celního razítka na vyplněném formuláři, vrácení DPH nebude možné!

Vyplnění tax-free

Při nákupu požadovaných českých suvenýrů nebo oblečení, je třeba požádat prodávajícího o vydání příslušného formuláře. Tento dokument musí obsahovat potřebné údaje obchodu, údaje o cestovním pasu kupujícího a informace o ceně zboží (s DPH i bez ní). Tím je zajištěno, že zákazník bude okamžitě vědět, kolik peněz se mu vrátí. Toto prohlášení musí být doplněno účtenkou, potvrzující zaplacení nákupu. Při výběru zboží v obchodě se nesnažte vybírat nepotřebné Vám věci, které Vám můžou pomoci k dosažení minimální částky požadované pro vrácení DPH. Udělejte si čas na racionální volbu. Nakoupené zboží musí být vyvezeno nejpozději do 3 kalendářních měsíců od konce měsíce, ve kterém došlo k prodeji.

Vracení tax-free na letišti České republiky

Pokud jsou všechny doklady správně vyplněné, zbývá jen najít na letišti okénko se slovy „tax-free“. Zpravidla se nachází v zóně pasové kontroly. Vracení peněžních prostředků bude možné bezprostředně po absolvování celní kontroly v kancelářích Global refund. Máte-li v plánu návrat do České republiky po uplynutí doby šesti měsíců, pak můžete požádat o vracení daně z přidané hodnoty přímo v obchodě, kde jste nakupovali. Postup je stejný.

Při návštěvě tohoto města kontrastů získáte nejen estetické potěšení z prohlídky muzeí a hradů, historických náměstí a velkých architektonických děl, ale taky pocítíte bouři emocí při nákupu značkového oblečení a dárkových předmětů za dobrou cenu. Tohle je nakupování, dámy a pánové!