Specifika parkování v Praze a doporučení na cesty

Cestování do Česka vlastním autem je pohodlné a riskantní zároveň. Po překročení hranice státu musíte znát a dodržovat pravidla silničního provozu, platná na tomto území. Týká se to také parkování v Praze – hlavním turistickém centru Česka.

Placené a neplacené parkování
Ve skutečnosti pravidla parkování v hlavním městě Česka nejsou nějak složitá a zvládnout je můžete již za jeden den.
Na úvod musíme poznamenat, že doba parkování je závislá na místě a na druhu parkování. Každá zóna parkování v Praze je označena svou vlastní barvou. Na parkovacích zónách označených oranžovou barvou je povoleno stání maximálně na dvě hodiny. V zelené parkovací zóně můžete parkovat až šest hodin (v době mezi 8,00 a 18,00 hodinou). Modrým parkovacím zónám je lépe se vyhnout, protože jsou určeny pro služební auta a pro místní obyvatele. Barva parkovací zóny je vyznačena pod dopravní značkou P.

Odlišit placené a neplacené parkování je velmi snadné: liší se městskou čtvrtí. Parkování auta v městských částech Prahy 1,2 a 3 je pouze placené. V dalších částech jsou bezplatná parkovací místa, vyznačena bílou barvou. Pro lepší orientaci v městských částech doporučujeme připravit si dobrou navigaci a koupit mapu Prahy, obsahující všechny speciální značky pro motoristy.

Pokud si všimnete bezplatného parkovacího místa, raději se přesvědčte, že se nejedná o vyhrazené parkovací místo s uvedením příslušné SPZ, či zda není určeno pro invalidy. Na těchto místech auto rozhodně nenechávejte, dokonce ani, když jen doběhnete do obchodu. Odtahová služba v Praze je velmi rychlá.

Kromě toho, musíte pozorně sledovat vysvětlivky k parkovacím značkám. Mnoho z nich (dokonce v centru Prahy) povoluje bezplatné parkování po skončení špičky, zejména v nočních hodinách. Často se taková parkovací místa s dočasným bezplatným parkováním nacházejí v okolí hotelů.

Na jakou dobu lze zaparkovat?
Jak již bylo řečeno, parkování na parkovacích místech v Praze je časově omezeno. Zjistit to lze na cedulce pod dopravní značkou pro parkování. Zkušení motoristé nedoporučují nechávat auto déle než je povolený limit, protože pokud to zjistí policie (která kontroluje parkovací místa velmi často), můžete se na určitou dobu rozloučit se svým autem a navíc zaplatíte pokutu ve výši cca 100 dolarů.
Je pravda, že překročením limitu se myslí poměrně dlouhá doba. Strážci zákona Vám nejspíše prominou patnáctiminutové prodlení. Jen pro spravedlnost musíme poznamenat, že místní obyvatele také ne vždy dodržují pravidla parkování, toto však nemusí být vzorem: místní jsou tady doma.

Cena parkování v Praze
Všechna placená parkování v Praze mají podél silnic parkovací automaty, umožňující placení v korunách a v eurech. Parkování po dobu jedné hodiny stojí obvykle cca 30,- Kč. Řada parkovacích automatů má časové omezení na minimální dobu parkování, tj. na 15 minut.
Povolená doba je uvedena na parkovacím automatu po vhození každé mince. Nutno si pamatovat, že parkovací automaty nevracejí drobné, proto je lépe si připravit dostatek mincí předem. Dál už je to velmi snadné: lístek umístěte za přední sklo svého auta tak, aby text na něm byl viditelným také zvenku.

Odpovědnost za dopravní přestupky
Většina pracovníků policie v Praze se vyznačuje kladným vztahem k cizincům. Proto drobný přestupek Vám nejspíše prominou a nebudou udělovat pokutu, stačí, jestliže požádáte o prominutí a slíbíte, že příště budete si dávat větší pozor. Avšak snažit se „domluvit“ v žádném případě nedoporučujeme (zde nejste v Rusku), protože strážci zákona se mohou velmi urazit a dát Vám vysokou pokutu nebo dokonce zadržet majitele vozidla.