Řidičům, kteří se chystají k pronájmu auta v Praze: specifika českých pravidel silničního provozu

Upozorňujeme, že pravidla silničního v Česku se v zásadě shodují s pravidly silničního provozu zemí bývalého Sovětského svazu, jakkoliv existuje i několik výjimek. Tak například pro turisty z Ruska bude určitě překvapením, že je v České republice zakázáno používat pneumatiky s hroty na silnicích.

Při cestách autem je důležité zapamatovat si několik důležitých věcí:
• potkávací světla musejí být vždy zapnuta;
• otáčení na křižovatkách se semafory je zakázáno;
• maximální povolená rychlost jízdy v obci je 50km/hod., mimo obec 90km/hod., při jízdě na dálnici 130km/hod., při jízdě na dálnici procházející městem 80km/hod.

Pokud vás policie zastaví….

Pokud vás zastavila silniční kontrola, znamená to, že jste opravdu porušili pravidla. Neboť zastavení vozu z důvodu kontroly dokladů (jak je bohužel zvykem v Rusku) je zde prakticky vyloučeno. Pamatujte, že cizinci jsou pokutováni bezprostředně na místě a pokuty se vybírají rovněž na místě. V průměru platí, že porušení pravidel silničního provozu, které není trestným činem (např. za nezapnutý bezpečnostní pás), je pokutováno částkou přibližně pět set korun.

Překročení povolené rychlosti a pokuty

Ohledně překročení povolené rychlosti zde existuje přesný systém: pokud jste jí překročili o 10 – 20km/hod., tak se můžete rozloučit s tisícem korun, a pokud je to více, pak budete muset sáhnout pro 2500 korun. Avšak pro ty, kteří překročili povolenou rychlost o 40km/hod. a více, jsou připraveny tvrdší tresty.

Také si je třeba zapamatovat, že alkohol v krvi je přísně zakázán (to znamená opravdu 0 promile!) a to kdykoliv jste na něj testováni.

Řidičská solidarita

Je třeba poznamenat, že vlídnost a slušnost ke druhým řidičům je na českých silnicích běžnou součástí provozu. Pokud jste se zmýlili a nevíte jak se přizpůsobit, tak vám ostatní řidiči dají přednost, aniž by se dívali na značku vašeho auta, klepali si na čelo či nějak dávali najevo svou netrpělivost.

Rovněž si zapamatujte, že bez ohledu na to, zda jste do země přijeli vlastním vozem nebo jste využili služby MAD autopůjčovna v Praze, všechny pokuty, které vám policie udělí, platíte Vy.

Zkrátka pokud chcete, aby se cesta autem do Čech změnila v zajímavé putování (v dobrém slova smyslu), dodržujte pravidla silničního provozu. Jistě souhlasíte, že to není nijak složité!