Pražské památky a zajímavosti

Hned na úvod je nutno poznamenat, že Prahu nelze nepoznávat po částech. Prahu musíte pomalu procházet a občas nakouknout do místních obchůdků, prozkoumávat uličky a navštěvovat četná muzea. Protože zpravidla na návštěvu Prahy bývá vymezeno jen několik málo dní, doporučujeme se soustředit na hlavní turistické památky tohoto starého města.

Pražský hrad

Ty nejzajímavější památky se nacházejí v pražské městské části Praha 1. Nejnavštěvovanější turistická trasa začíná u Prašné brány. Půjdete-li touto cestou můžete jít přes známý Karlův most, dojít na Staroměstské náměstí a od něj až do areálu Pražského hradu. Sotva se Vám podaří projít touto cestou ve spěchu, je totiž vždy plná turistů.

Konečným cílem této cesty je Pražský hrad, který si určitě zaslouží větší prozkoumání. Bude nejlepší, pokud si vyhradíte jeden den na prohlídku tohoto největšího evropského hradu.

Nejvýznamnější památkou areálu Pražského hradu je katedrála svatého Víta. Je to jedna z nejvyšších staveb ve Starém městě a jeho často se nalézá na suvenýrech: pohledech, brožurách a na magnetech.

Je zajímavé, že Pražský hrad funguje jako rezidence prezidenta České republiky. I přes to si turisté a zaměstnanci Pražského hradu nijak navzájem nepřekážejí. Vstup na Hrad může být uzavřen pouze v době oficiálních návštěv hlav cizích států.

Vstup do areálu Pražského hradu je zdarma, platí se jen vstupné do muzeí.

Staré Město

Abyste pocítili opravdového ducha středověké Prahy, projděte se spletitými uličkami Starého Města v okolí Staroměstské radnice. Zabloudit je zde velmi snadné, protože žádná mapa nemůže přesně popsat spletitost úzkých uliček a signály navigace se jen ztrácejí za tlustými zdmi domů.

Ale to je v pořádku! Takovou procházku musíte brát jako malé dobrodružství nebo jako pomyslný výlet do minulosti. Znásobit zážitky můžete, pokud si dopřejete návštěvu v některé z množství hospod a hospůdek, nacházejících se podél ulic. Řada z nich jsou rodinné podniky, vaří zde vlastní pivo podle tajuplných receptů, přecházejících z generace na generaci. Mimochodem, pokud si v takovém podniku dáte jen jeden korbel piva a nepožádáte ihned další, má se zato, že Vám nápoj nezachutnal. Můžete tak nevědomky urazit majitele.

Staroměstská radnice

Až se budete chtít dostat z četných labyrintů Starého Města, musíte pátrat po Staroměstské radnici, přesněji řečeno po její věži. Mimochodem, můžete se radničním výtahem dostat na věž a z rozhledny se podívat na uličky, kterými jste bloudili ve snaze najít východ.

Hlavní zajímavostí budovy Staroměstské radnice jsou astronomické hodiny, fungující již od 14. století. Zpravidla jsou v obležení davu turistů. Je to proto, že se zde každou hodinu konají malá představení za účasti pohybujících se postaviček.

V okolí Staroměstské radnice je k vidění řada historických památek, které pocházejí již z 10. století.

Památky a zajímavosti v pražském okolí

Téměř každé staré městečko v okolí hlavního města je historickou památkou. Proto se omezíme jen na nejnavštěvovanější turistické památky.

Gotický hrad Karlštejn, stojící na kopci a vzdálený přibližně třicet kilometrů od Prahy, byl postavený ve 14. století. V královských pokojích je v dnešní době muzeum, můžete zde shlédnout královské poklady a sbírku starých obrazů. Kromě toho, zde funguje pobočka známého pražského muzea voskových figurín.

Třicet kilometrů na sever od Prahy se v centru českého vinařství – v městečku Mělník- můžete posadit v elegantní vinárně. Víno se zde pěstuje již od 13. století. Shlédnout zde můžete Pražskou bránu, radnici a středověký kostel Petra a Pavla.