Poděbrady – tiché a útulné lázeňské město

Ve vzdálenosti 50 km od Prahy se nachází obdivuhodné město s názvem Poděbrady, do kterého je možné dostat se autem jíž za půl hodiny. Dneska je to jedno z nejzajímavějších míst České republiky, s bohatou historií i nasyceným kulturním životem. Je to také známé turistické centrum, stejně významné jako Karlovy Vary díky svým minerálním zdrojům. Do Poděbrad přijíždí lidé z celého světa, aby si mohly užít neskutečnou krásu místní přírody a vyzkoušet si ozdravující působení nejčistšího vzduchu i léčebných pramenů.

Trochu historie

Lázně si získali svůj význam po roce 1905. A to tehdy, kdy do města přijel německý statkář Karel von Bülow. Podle legendy měl velké mimosmyslové schopnosti, s pomocí kterých objevil skryté prameny s velmi prospěšnou zdraví minerální vodou. Skutečně: v hloubce více než 95 metrů byla nalezena minerální voda bohatá na oxid uhličitý. Od té doby nekončící proud turistů se táhne do Poděbrad na léčení a zotavení.

Objev von Bülowa ( udělaný mimochodem s pomocí obyčejného železného proutku) úplně změnil směr rozvoje města. Před tím tady byla velká fabrika na výrobu cukru, zpracování mouky, a také velký pivovar. Teď hlavní směr – turismus i léčení, konkrétně tahle činnost přináší lázním hlavní příjem, každoročně plní pokladnu stovkami tisíc euro.

Město dnes

Místní úřady dělají vše proto, aby odpočinek a léčení byli nejen pohodlné, ale taky nadlouho zůstali v paměti, proto se tady často pořádají slavnosti, výstavy, koncerty – zaměřené hlavně na Česko, řemesla, tvorbu, kulturu země a ostatní. Velká pozornost je zaměřena na sportovní aktivity, za tímto účelem má praktický každý dvůr svojí sportovní plochu, kterou mohou používat nejen místní obyvatelé, ale také hosté. Pokud máte rádi jízdu na kole, potkáte tady nejen příznivce tohoto sportu, ale také objevíte opravdový ráj pro cyklisty. Každá cesta je vybavená speciální cyklostezkou, takže se můžete nejen projet po okolí, ale taky navštívit sousední města.

Pokud jste si zvolili pro svůj pobyt hlavní město, půjčovna aut Praha vyřeší problém s tím, jak se dostat do slavného městečka. Už po půlhodině cesty budete moct obdivovat hlavní zajímavosti: zámek založený králem Přemyslem Otakarem II. v první polovině XIII. století. Za povšimnutí stojí také muzeum, divadlo i Ústav jazykové a odborné přípravy .

Počasí

Je zde velmi příjemné a mírné klima. V zimě teplota málo kdy klesá pod minus 2-3 stupně Celsia a v létě nebývá příliš horko. Pobyt tady je velmi pohodlný, proto se tu moc dobře cítí děti a starší lidé. Prší zde jen zřídka, obvykle v létě, ale v zimě jsou srážky minimální. Nadbytek slunečních dnů také přispívá k zlepšení celkového stavu a nálady.

Hotely a sanatoria

Jako v každé jiné oblasti, nejvíc zaměřené na vývoj cestovního ruchu, i zde je možné najít velké množství hotelů a sanatorií. Podíváme se na ty, co se těší největší oblibě a mají pozitivní hodnocení od vděčných zákazníků.

1. Pension Rondel * * * – se nachází v historickém centru Poděbrad, pouhých 200 metrů od poděbradského zámku, vedle hlavního náměstí. Pro pohodlí zákazníků nabízí lázeňské centrum a venkovní bazén, k dispozici je také bezplatné rychlé Wi-Fi a soukromé parkoviště.

2. Hotel Soudek * * * * – se nachází přímo v centru, pouhých pár kroků od Lázeňské kolonády. Zde Vás čeká komfortní ubytování i elegantní restaurace s tradiční českou kuchyní.

3. Penzion Linhart * * * – ke službám hostů nabízí prostorné ubytování s obývací částí. Rustikálně zařízená restaurace připravuje pokrmy české kuchyně. Ve všech prostorách zdarma dostupné Wi-Fi, k dispozici je také půjčovna jízdních kol, která se nachází přímo v prostorách penzionu.

4. Hotel Golfi * * * – postaven na kouzelném místě na pravém břehu Labe, v centru lázeňského města. Restaurace nabízí mezinárodní kuchyni.

Nejznámější sanatoria : Felicitas 4, Libenský 3, Libuše 3, Zimní Lázně 3, a jiné. Léčebný proces směřován převážně na nemoci srdce a cév; nemoci spojené s metabolickou poruchou; onemocnění pohybového aparátu.