Od baroka k luxusu: městské části Prahy a jejich osobitost

Moderní i středověké, romantické i rušné, vysoce rozvinuté i domácké – to vše patří k nezapomenutelnému hlavnímu městu České republiky. Zde můžete najít místa pro zábavu, fakta pro zamyšlení i důvod pro milostné objevy. Město je pohostinné k velkému počtu turistů, které sem každoročně přijíždějí pro zážitky.

Hlavní město na řece Vltavě se rozděluje na deset městských obvodů. Při pohledu na mapu se zdá, že se tyto městské části nacházejí od sebe ve velké vzdálenosti. Ale ve skutečnosti, dostat se z jednoho na druhý netrvá déle, než půl hodiny. Zejména proto, že zde je vynikající dopravní spojení (autobusy a trolejbusy jsou k dispozici dvakrát za hodinu). Ale je tu taky jeden háček: o víkendu můžete čekat velmi dlouhou dobu na autobusové zastávce bezvýsledně. To se Vám nemůže přihodit, pokud se obrátíte na autopůjčovna v Praze. Další problémy taky nevzniknou, jelikož v každé části dobře rozvinutý hotelové podnikáni, zábavní služby a prodejní sítě. Absolutně nic Vás nevyruší od okamžiku ponoření do samotného srdce starobylého města.

TIP: Prozkoumejte Prahu vozem od MAD autopůjčovna Praha.

Praha 1  se odlišuje tím, že tady nenajdete téměř žádné novostavby. Obytné prostory jsou umístěny v cihlových domech, které mají historickou hodnotu. Můžete narazit na apartmány, vybudované téměř před sto lety. V dnešní době mnoho budov prochází rekonstrukci. Hlavní cíl odborníků – návrat k původnímu architektonickému půvabu.

Výjimečné potěšení přináší cestovaní veřejnou dopravou. Pro turisty je to velmi pohodlné a levné. Nejvíce oblíbený dopravní prostředek v této části – tramvaj. Ale, jako v každém příběhu, i zde jsou určité nevýhody: vysoké ceny v kavárnách a restauracích, malý počet parkovacích míst, absence výtahů pro osobní přepravu. Proto tato část města bude nejvíce vyhovovat mladým lidem, kteří před pohodlím dávají přednost nevšedním zážitkům a rozmanitostí odpočinku.

Praha 2 je známá tím, že se zde nachází Karlovo náměstí; populární kancelářská budova s názvem „Tančící dům“, a taky známé obchodní domy.

Praha 3 se považuje za největší městskou část a rozprostírá se v kopcovitém terénu. Není možné projít kolem a nezastavit se aspoň na chvíli u televizní věže, postavené v 20. století.  Mahlerovy sady zde potěší milovníky flóry.

Praha 4 je známá svým zdravým životním prostředím a spoustou míst pro rekreaci v přírodě. Slavný vodní komplex „Podolí“ Vás potěší velkými bazény, komfortními plážemi i velkým množstvím skluzavek. V sportovním areálu „Žluté Lázně“ můžete pár hodin věnovat zlepšení své postavy.

Městské části 4 a 6 odděluje Praha 5. Tuto část je možné pojmenovat jako svět nemovitosti: rodinné domy i vily, bytové komplexy i malé budovy. Pěkné bydlení za rozumnou cenu si zde objeví i ten nejnáročnější zákazník. A jen pár minut chůze od stanice metra postavená prvotřídní Fakultní nemocnice Motol.

Pokud jste rusky mluvící turista, pak Vaším oblíbeným místem pro bydlení určitě stane Praha 6. To je jedna z nejprestižnějších lokalit, kde se nachází velký počet státních institucí: vzdělávacích komplexů, zahraničních ambasád i kostelů. Zejména zde mnoho ruských imigrantů našlo po válce svůj nový domov.

Praha 7 zaujímá třetí místo v rozlehlosti svého území. Zelené rostliny v parcích doslova ovinuly tuto část města. Pokud jste přijeli s celou rodinou, zoo bude Vaším prvním místem pro odpočinek. Barokní zámek Troja Vás přenese do časů králů a seznámí se zvláštní jedinečností umění této doby.

Čtvrtě s bohatou historií – Karlín a Libeň se nachází v Praze 8. Hudební divadlo i kostel sv. Cyrila a Metoděje – to jsou snad nejvýraznější zajímavosti této části. A milovníci piva se mohou těšit na řadu hospod.

Známý „Černý most“ patří k Praze 9. Rozvoj stavby začal už na počátku 90. let. Zde se nachází velký počet továren a průmyslových objektů.

Prahu 10 nejvíce milují samotní Češi. Je prostě nemožné projít bez povšimnutí kolem náměstí Svatopluka Čecha nebo kostela svatého Václava z roku 1929. V elegantním parku Hostivař můžete udělat spoustu krásných fotografií, a v Botanickém ústavu získat víc znalostí v oblasti biologie.

Předvídavé hlavní město České republiky vytvořilo veškeré podmínky pro různé preference a zvyky turistů z celého světa. Avšak volba městské části je jen na Vás. Poslouchejte své srdce, dovede Vás na to správné místo…