Nejobdivuhodnější architektonické zajímavosti Prahy

Praha je městem, které nepřestává překvapovat nejen svými památkami a historickými tradicemi, ale také nezvyklou architekturou.

Dům, který tančí

V centru českého hlavního města se usídlil Tančící dům (přesná adresa: Rašínovo nábřeží 1981/80), postavený v roce 1996. Stavba, trvající 2 roky, zde nahradila neoklasicistní dům, zničený při americkém bombardování v roce 1945. Až do roku 1994 byly na místě Opilého domu, jak se také dům jmenuje, jen ruiny a pak prázdný prostor. Kdysi nedaleko tohoto domu žil Václav Havel a snil o tom, jak na tomto místě bude stát nová budova stejně nádherná jako její předchůdce. Když se Havel stal českým prezidentem, inicioval stavbu a splnil si svůj dávný sen. Čest realizovat tento památník architektury připadla chorvatskému architektovi Vladovi Miluničovi a kanadskému architektovi Francku O. Geghrymu. Výsledkem jejich spolupráce je budova, pyšnící se prohnutými tvary, které symbolizují proměnu země od totality k moderní demokracii.

Je pochopitelně mnohem romantičtější výklad tohoto typu: dvě věže jako symbol ženského a mužského prvku. Muž představuje rovnou věž, sloup a opěru ženy, žena, která je mnohem ohebnější a muže objímá. Dalším názvem této architektonické zajímavosti je Ginger a Fred, jako památka tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira. Dům má rovněž své čínské pojetí, podle něhož prohnutá věž je symbolem Jinu a rovná Jangu.

Palác Lucerna

Každý návštěvník Prahy jistě viděl památník sv. Václavovi na koni, ale jen málo kdo viděl parodii na tuto sochu. Právě díky této originální kopii pražský palác Lucerna (Štěpánská 61) patří mezi nejoriginálnější stavby ve městě. Dopravíte se tam snadno, pokud se obrátíte na půjčovna aut Praha.

V pasáži tohoto paláce visí převracený kůň, jehož autorem je český sochař David Černý. Tuto sochu nikdo dlouhou dobu nechtěl nikde umístit, protože převracený kůň s vyplazeným jazykem a sv. Václav sedící na jeho břiše vyvolával rozporuplné pocity. Když sochař přišel s nápadem na umístění svého díla v budově hlavní pošty, ředitel tento návrh zamítl a vše zachránila až majitelka paláce Lucerna a svolila s vystavením této originální sochy v ústřední hale paláce. Traduje se, že majitelka Lucerny a sochař uzavřeli dohodu, že tato socha bude zdobit Lucernu, dokud se do českých zemí opět nevrátí monarchie.