MHD Prahy. Metro, autobusy, tramvaje… červená uniforma je nyní v módě?

Všeobecně se má za to, že červené autobusy jsou symbolem Londýna. Ale nejen hlavní město Anglie se může pochlubit touto barvou ve veřejné hromadné dopravě. Jestli jste někdy byli v Praze, pak si jistě vzpomenete, že červená je barva městských autobusů. Kromě toho jsou zde červenou klikatě zdobené tramvaje, trolejbusy a soupravy v metru.

Městská hromadná doprava je pohodlná a je vizitkou města. V centu hlavního města jsou za základní hromadný dopravní prostředek považovány tramvaje. Dokonce i v těch nejužších uličkách je možné uvidět jejich mléčno červené uniformy. Tramvajová síť je dlouhá kolem 141 km! V Praze tramvaje jezdí celý den a noc. Od 04:30 do 24:00 se interval pohybuje od 7 do 15 minut. Přes noc je to kolem 30 minut.

Autobusy také mají firemní červené zbarvení! Ve městě je asi 300 linek. Přes den – od 04:30 do 24:00 intervaly nepřevyšují 15 minut. V noci bude potřeba počkat na autobus asi hodinu.

Pražské metro je, pokud jde o počty převážených cestujících, na 7. místě v Evropě. Provozuje tři linky: A (zelená) a B (žlutá), C (červená), které jsou propojeny třemi stanicemi (Muzeum, Florenc a Můstek).

Design mnoha stanic je velmi skromný. Některé z nich jsou jen mírně obnovenou verzí stanic z dob socialismu s nainstalovanou moderní navigací. Mimochodem, právě díky dobrému informačnímu systému se v metru neztratíte. Seznam stanic visí po celé délce nástupišť. Na každé tabuli je uvedena pouze další zastávka, a jakým směrem je přestupní stanice. Ta je zvýrazněna jinou barvou.

Vagóny jsou také zdobené červenými pruhy. Na třetí lince metra jezdí pouze moderní soupravy. Krásné, tiché a s přítlačnými dveřmi. Vagóny mají tlačítka pro otvírání dveří. Sedadla jsou ve vagónech umístěna jako v autobuse. Mimochodem, i v dopravní špičce můžete snadno najít volné místo.

Na svahu Petřína je umístěna lanovka. Délka trasy je asi půl kilometru a nachází se zde tři zastávky. Na vrcholu kopce je vyhlídková věž, zahrada a observatoř. Lanovka je v provozu každý den od 9.00 do 23.00 hodin. Interval je 10-15 minut.

Všechny druhy městské hromadné dopravy v Praze jezdí přesně na čas. Jízdní řády na zastávkách odpovídají na minutu. Na stojanech jsou zvýrazněné noční (tmavě modré) a denní linky. Kromě toho je zastávka, na které se nacházíte, označena jinou barvou a všechny, které jsou níže – to je trasa po které pojedete. Je třeba poznamenat, že v pracovní dny a o víkendu jsou jízdní řády jiné.

Jízdné v Praze

V Praze jsou tři tarifní pásma, ale téměř celé město se nachází v jednom. Jízdenky jsou rozděleny podle doby platnosti (30 nebo 90 minut) a platí v metru, tramvajích, autobusech, trolejbusech i lanovce.

Cena jízdného je různá. Děti do 6 let cestují zdarma. Děti od 6 do 15 let jsou ve stejné cenové kategorii. Cena jízdenky pro dospělého je vyšší. Jízdenku je možné zakoupit na jeden nebo tři dny. Jízdné lze zaplatit SMS, pokud jste připojeni k českému operátorovi.

Jízdenku je možné si koupit téměř všude: v kioscích, informačních stáncích a dokonce i v obchodních centrech. Krátkodobé jízdenky je možné zakoupit v prodejních automatech, kde je potřeba nejprve zvolit druh jízdenky a pak vhodit mince.

Ještě je také možné si vzít vůz z půjčovna aut v Praze nebo se projet taxíkem. Vyberte si takovou variantu pro přesuny po hlavním městě, která vám nejvíce vyhovuje.