Kutná Hora – stříbrné eldorádo Česka. O historii města a co je zde k vidění

Jak se dá zapomenout na všechny problémy? Velice jednoduše: přijet do Kutné Hory. Toto místo ohromí jakéhokoliv turistu svojí nezapomenutelnou záhadnou atmosférou. Na chvíli se vám může dokonce zdát, že jste se stali hrdinou jakéhosi mystického románu. Na všechny problémy a každodenní povinnosti okamžitě zapomenete.

Zjistit, jak se dostat do tohoto zvláštního města, je poměrně jednoduché. Nachází se ve Středočeském kraji, 60 km na východ od Prahy. Proto je nejlepší se obrátit na MAD autopůjčovna Praha, aby bylo možné bez komplikací kdykoliv zajet do tohoto města.

Město minulosti

Kutná Hora může se svojí popularitou soutěžit s hlavním městem České republiky. Není divu, že je nazývána pokladem země. Říká se, že právě toto město pomohlo k dosažení blahobytu České republiky. Kutná Hora – zdroj bohatství země, je již dávno známa svým stříbrem po celém světě. Mimochodem, Kutná Hora je první místo v Evropě, kde byla „stříbrná horečka“.

Historie hovoří o Kutné Hoře jako o „Staré Kutně podle kutny mnicha Antoně“. Existuje starověký příběh, který se dědí z generace na generaci, o mnichovi, který usnul na kopci nedaleko osady horníků. Ve snu spatřil oslňující stříbrné cihličky. Ráno, když se mnich probudil, nalezl vedle sebe cihličky drahého kovu, které přikryl svou kutnou. Pak se zde usadili lidé a postupně se začal rozvíjet průmysl. Již ve středověku zde bylo centrum těžby a zpracování stříbra.

Stojí za to navštívit

Město má čím zasáhnout jakéhokoliv návštěvníka a to kromě své bohaté minulosti. Každý člověk tady najde něco k vidění, protože ulice a domy tu dýchají historií. Když náhodně odbočíte do nějaké uličky, možná budete mít pocit, že jste se ocitnuli v minulosti.

Jednou z hlavních atrakcí je Chrám Sv. Barbory, která je patronkou horníků. V tomto starobylém chrámu je jediná galerie s gotickými a renesančními malbami. Krásná památka je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Velice zajímavý je i kostel sv. Jakuba. S tímto místem je spojena ještě jedna tajemná legenda. Mistr zvonařského umění Jakub Ptáček, který pracoval nad projektem kostelního zvonu, jednou uviděl neobvyklý sen. V něm Jakub, když náhodou zakopl, spadl do vroucí lávy. Mistr by zapomenul na svůj podivný sen, ale pak se stalo něco nečekaného: při práci během lití zvonu spadl mladý drozd, omámený parami mědi, do rozžhaveného kovu. Od té doby se zvonu, i když byl pojmenován Marie, mezi lidmi říká Ptáček.

Stojí za to zajít si na procházku do historického centra města a navštívit chrám Nanebevzetí Panny Marie. Musíte se také podívat do tajemné a mystické části města – Sedlec. Tam je hřbitovní kostel Všech svatých a Kostnice, což je krypta, zdobená lidskými kostmi. Specialisté antropologové se domnívají, že na tento zvláštní druh výzdoby bylo použito asi čtyři tisíce pozůstatků. Po návštěvě tohoto podivného místa jsou hodnocení turistů různá: jedni jsou nadšení, druzí vystrašeni. Ale mají jednu věc společnou: nikdo nezůstává lhostejným.