Jaké počasí lze očekávat v Praze a Čechách vůbec?

Podíváme-li se na statistiky libovolné cestovní kanceláře, zjistíme, že Česko láká milovníky evropské kultury a zajímavostí nejen v létě, ale v dalších, chladnějších měsících. Čím je česká pohádka na podzim, v zimě a na jaře? Jaká překvapení Vám může přichystat počasí po příjezdu?

Zimní Praha

V prosinci do města přichází opravdová zima se zasněženými paláci, lesknoucím se ledem Vltavy a nasvícenými výlohami. Nesmíte zapomenout, že v prosinci se v zemi slaví Vánoce, proto Vás může překvapit rozmach výzdoby města z lampiček, nasvícených soch, stromků, andílků a Ježíška (v Čechách stejně jako v dalších katolických zemích dárky pod stromeček nenosí Santa Klaus, ale Ježíšek, jehož obdobu nalezneme, například, v Itálii).

Zimní teploty jsou docela příjemné a zima není mrazivá, ale lehká a jasná. Téměř každý den zde svítí slunce a díky tomu se vše leskne. Teploty jsou jen zřídka pod 10 stupňů a těžké ocelové mraky, pronásledující nás doma po celou zimu, jsou zde jen výjimečné. Silný vítr fouká také jen občas, proto přemýšlíte-li o cestě do Prahy v tuto dobu, nemějte žádné obavy, protože vánoční atmosféru a krásy města uvidíte v plném rozsahu.

Zvláště nádherný pohled se Vám naskytne na Karlově mostě, odkud uvidíte celé město. Kamenné sochy oděné do sněhových čepic, které učinily toto místo zvláště přitažlivým, připomínají spíše galerii než obyčejný most.

Místem, kde je nejvíce lidí, je Václavské náměstí a život zde vře dokonce za chumelenic a sněhových vánic. Toto místo je nazýváno srdcem Čech a v předvánoční době sem zamíří své kroky mnoho hostů a obyvatel hlavního města. Od začátku prosince se zde konají menší vystoupení oslavující Vánoce. Na Silvestra se u sochy českého patrona svatého Václava sejde celá Praha.

Zasněžená Staroměstská radnice okouzlí v zimě snad úplně každého. Dokonce i ten, kdo již staroměstský orloj viděl dříve, si pokaždé odnese další dojmy. Pražané a hosté hlavního města oslavují u staroměstského orloje také Silvestra. Hodiny odbijí každou hodinu a každou hodinu se ve výklencích objevují apoštolové. Toto malé divadlo ukončí kohoutí zakokrhání. Pověsti tvrdí, že pokud si budete v tento okamžik něco přát, určitě se to splní.

Pokud je Vám přece jen zima, zajděte do některé z pražských pivnic nebo útulných kavárniček. Díky pronájmu auta v Praze se můžete snadno přesunout do kteréhokoliv klidného místa a zahřát se teplým národním jídlem a čerstvě točeným pivem. Ačkoliv se traduje, že Česko je pravlastí piva, není tomu tak. České pivo je však jedno z nejlepších na světě.

Jaro v Praze

Sníh obvykle taje již v březnu, bývají však i výjimky: například letos sněžilo začátkem dubna. Je pravda, že pozdní sníh se dlouho nezdrží a rychle zmizí. Opravdové jaro v Praze můžete přivítat v dubnu.

Duben je měsícem, kdy sluníčko svítí a také zahřeje. Po sněhu již není ani památka, tráva se zelená a během několika týdnů je město plné kvetoucích stromů. Snad nejhezčí květy má sakura – japonská třešeň s růžovými kvítky. Jaro je zřejmě nejlepší dobou na procházky po čistých upravených cestičkách, lemovaných kvetoucími narcisy a tulipány, vonícím šeříkem, třešňovými stromy a laskavým sluncem. Místní obyvatelé již v dubnu vymění teplé oblečení za šortky, sukně a trička.

Prší velmi málo a občas se vyskytnou náhlé bouřky, které po několika hodinách opět vystřídá slunce. Navečer se zase rychle ochladí, proto by žádný turista neměl zapomínat na bundu nebo teplý svetr. Kromě příjemného teplého počasí hlavní město návštěvníkům nabízí romantické procházky úzkými uličkami. Březen je měsícem, kdy toužíme po romantice. Mnoho turistů navštěvuje Evropu právě v březnu, aby právě zde v romantickém prostředí staré Prahy oslavili mezinárodní den žen. V předvečer tohoto svátku se restaurace předhánějí v nabídce romantických večeří pro dva. Srdce každé ženy navždy roztaje, pokud jí vezmete na jarní projížďku autem pronajatým v Praze a obdarujete kyticí červených růží nebo nádhernou bonboniérou.

Dlužno poznamenat, že teplo vpadne do Čech znenadání. Březen doprovázený hlučným táním rychle přechází do teplého dubna. Dubnové teplo se stupňuje a nakonec zvoláme: „Ahoj, léto!“. Denní teploty v dubnu dosahují až 25 stupňů, večer se však mohou vyskytnout přízemní mrazíky nebo deště. Nestálé počasí rázně ukončí květen, který je skoro jako severní léto. Češi se v té době již dávno opalují, chodí na na koupaliště, pořádají pikniky a město se doslova topí v zeleni a kvetoucích stromech.

Prší v tuto dobu jen málokdy, je to dáno polohou města. Proto vyrážíte-li na delší procházku, deštník můžete klidně nechat doma.
Na jaře je toho k vidění hodně.

V těchto měsících je hezké projít se v Zoo, protože se zvířecí mláďata již neschovávají před zraky turistů, ale hraji si venku. Zvláště zajímavá je v té době návštěva Zoo s dětmi. Zapůjčeným autem v Praze zaparkujete hned u vchodu a vydáte se na celodenní výlet do říše ptáků a zvířat. V ptačích pavilónech se můžete dokonce shora dívat přímo do hnízd a společně se svými dětmi prohlížet různobarevná vejce nebo rovnou mladá ptáčátka.

Letní období

Léto se jen málo liší od jarního počasí. Málokdy se dočkáte únavných veder a průměrné letní teploty jsou mezi 20 a 25 stupni. Léto je zpravidla příjemné, klidné a tiché. Prší zřídka a slunečních dní je hodně. Doslova každý – od ředitele společnosti až po obyčejného dělníka – zde chodí v kraťasech a tričku. České ženy podpatky moc nemusí, a když už, tak k tomu musí být dobrý důvod. Běžně se chodí v teniskách nebo v žabkách. V oblibě u pražanů jsou pikniky kdekoliv, dokonce uprostřed města. Přes den si můžete všimnout, jak zaměstnanci z různých kanceláří se místo obědů v bistru usadí na louce a vychutnávají své svačiny a džusy za zpěvu ptáků či hluku projíždějících tramvají.

Zatoužíte-li po chladnějším počasí, můžete se vydat na hory a již za několik hodin se budete procházet horskými stezkami a obdivovat daleký výhled nebo kopce.

Praha podzimní

Podzim se hlásí již v září, ale v Praze ani v Karlových Varech to není poznat. Skutečnou nádheru podzimu spatříte až koncem září nebo v říjnu. Zlatavé a načervenalé javory, nažloutlá tráva a podzimní kvítí skvěle lahodí oku. Pravidelně prší a deště střídá teplé a prosluněné počasí. Průměrná teplota přes den je kolem 20 stupňů. Večery jsou znatelně chladnější a připomínají Vám, že léto již skončilo. V tomto období se místní obyvatelé vydávají na procházky do parků, aby si poslechli poslední ptačí zpěv, protože již za krátkou dobu ptáci odletí do teplých krajů. V parcích ještě jsou k vidění kvetoucí mečíky, děti na malých konících a návštěvníci kaváren, popíjející venku kávu se skořicí. Na podzim také začínají sezonní výprodeje letního zboží za velmi nízké ceny. Proto v obchodních centrech můžete najít značkové tričko nebo šaty na směšné peníze.

Podzim se rozloučí koncem listopadu a přicházejí noční mrazíky, setrvávající také přes den. Stromy již opadaly a deště nahradil mokrý sníh. V Čechách téměř nikdy vítr příliš nefouká, protože zemi chrání hory před silným větrem.

Někdy však příroda dokáže nepříjemně překvapit. Každý si jistě pamatuje záplavy v Evropě v roce 2002. Tenkrát nepřetržité deště, trvající několik týdnů, způsobily záplavy nejen v Praze, ale také dalších městech. Záplavy si vyžádaly životy několika osob a bylo i několik nezvěstných. Povodně způsobily rozsáhlé škody, které jen v Praze dosáhly částky několika milionů dolarů. Škody byly na domech, obchodech a na dopravní síti. Kvůli zatopení metra se lidé nedostali do práce a zůstávali doma. Došlo k evakuaci pražské Zoo. Obnova poškozených částí města trvala měsíce. Vytrvalé deště jsou však vzácností a ani starousedlíci si na takovou „potopu“ nevzpomínají. Záplavy se znovu objevily v roce 2013, tentokrát byly díky protipovodňovým opatřením škody minimální. Pokud se ubytujete na Malé Straně nebo ve Starém Městě a máte auto od půjčovna aut Praha, mějte se na pozoru a odkliďte své auto z dosahu velké vody včas.

Chcete-li mít jistotu a rozhodně si nepřejete dostat se do deště nebo bouřky, sledujte specializované stránky, uveřejňující předpověď počasí v různých regionech Česka. Naleznete zde předpověď jak na dnešní den, tak na 10, 14 dní nebo dokonce na měsíc. Ačkoliv se povídá, že se meteorologové často mýlí, týdenní předpověď je většinou přesná. Udává-li předpověď jasno a slunečno na několik nejbližších dní, nejspíše tak to bude a Vy si budete moci nerušeně prohlížet památky a krásnou českou přírodu.