Jak výhodně měnit valuty v Praze. Rady a doporučení.

Pokud se chystáte k návštěvě České republiky, určitě musíte řešit výměnu valut. V zemi, která je součástí Evropské unie, se převážně používá domácí měna – česká koruna. Ve většině obchodů, barů a kaváren proto nelze platit v eurech. Výměna peněz sice není žádným problémem, přesto je vhodné si zapamatovat několik tipů, které Vám pomohou k výhodné a bezproblémové výměně valut.

Především si dávejte dobrý pozor. Hned se ptejte kolik korun dostanete za sto euro nebo dolarů. Jde o to, že si tak rychle obdrženou částku nepřepočítáte a dostanete částku podle méně výhodného kursu, než který je uveden, protože se uvádí kurs pro přilákání turistů. Stává se, že si z uvedeného kursu banka vezme procenta, která mohou dosáhnout až 8%. Ale ani když nápis hlásá, že komise je nulová, neznamená to, že tomu tak je ve skutečnosti.

Narazíte-li konečně na výměnu valut, která se Vám zdá být velmi výhodná, upřesníte, zda se výhody vztahují také na Vás. Stává se, že uvedené kursy nemají vůbec nic společného se skutečností nebo se platí pouze pro značné částky. Přitom někde dole velmi malým písmem je uveden skutečný kurs pro každého. Nebudete-li si dávat dobrý pozor dostanete až o 20% méně.

České peníze budete potřebovat takřka ihned po vstupu na české území. K využiti služeb autopůjčovna Praha nebo přivolání taxi do hotelu budete potřebovat hotové koruny. V blízkosti železničních a autobusových nádraží či na letiště je řada míst, nabízejících výměnu valut, není to však nejvýhodnější možnost. Vyměňte jen to, co budete potřebovat bezprostředně. Nebo si nakupte koruny u sebe doma, českou korunu nabízí většina bank.

Často lze vyměnit valuty ve velkých obchodních centrech, cena je tam průměrná a často se mění. Je zvykem se dohadovat. Měníte-li větší částku nebo se jen tak zalíbíte prodavači, nabídne Vám lepší kurs.

Vyměnit valuty lze také dobře na tržnici, ale pozor na falešné bankovky. Kromě toho na tržnici musíte si dávat pozor na kapsáře, kteří pozorně sledují kolik jste si vyměnil a kam jste to dal.

Tady je několik doporučení na spolehlivá místa pro výměnu peněz:
1. Staré Město – ul. Kaprova 15, Praha 1 (nedaleko Staroměstského náměstí. Je vhodné si prostudovat podmínky na internetu: www.exchange.cz.
2. Několik možností vyměnit valuty u Arabů v Panské ulici, například Panská 891/5, Praha 1
3. Další adresa pro výměnu valut u Arabů se nachází na ulici Politických vězňů: Hotel Yasmin, Politických vězňů, 913/12, Praha 1.