České zámky: rady turistům

Česko je zemí proslulou svou bohatou historií a neméně bohatým kulturním a architektonickým dědictvím. Představte si – v České republice je údajně více než 2500 hradů a zámků, které není možné při jedné turistické cestě stihnout navštívit, i kdyby byla sebedelší. Tím spíše je nezbytné, pokud sem v nejbližší době plánujete cestu, najít nejlepší autopůjčovna Praha a zahrnout do svého programu návštěvu paláců a rezidencí českých králů a šlechticů. Prakticky všechna velká architektonická díla středověku se zachovala do našich dnů. Za nejznámější a pro turisty nejpopulárnější se považují zámky Křivoklát, Rožmberk nad Vltavou, Zvíkov, město Kutná Hora a další.

Sestavili jsme seznam pěti nejzajímavějších míst, jejichž návštěvu vám rozhodně doporučujeme.

Křivoklát
Jeden z nejstarších českých hradů, který se nachází asi šedesát kilometrů západně od hlavního města. První záznamy o Křivoklátu se datují rokem 1109. Kronikář Kosmas hrad ve své Kronice české popisuje jako nevelké a chmurné stavení, které v té době představovalo zároveň vězení a loveckou rezidenci. Jméno hradu je pravděpodobně odvozeno z tehdejší podoby slov „křivé základy“. Do dnešních dnů se zde nachází velká knihovna, která dříve patřila rodu Fürstenberků, kaple z 15. století, postavená v gotickém slohu, velký královský sál a také příšerné vězeňské kobky, kde mezi exponáty nalezneme středověké mučicí nástroje.

Konopiště
Tento zámek ve francouzském stylu o sedmi věžích je jedním z nejkrásnějších v Čechách. Je znám svými nádhernými interiéry, nábytkem a gobelíny a také obsáhlou sbírkou výrobků ze skla a porcelánu. Na Konopišti se také nachází jedna z nejbohatších sbírek středověkých zbraní a loveckých trofejí.

Orlík
Neobyčejně romantický zámek z bílého kamene s vysokými zubatými věžemi byl postaven na příkrém břehu řeky Vltavy a svým vzhledem připomíná orlí hnízdo. Zvenčí zámku je obehnán hlubokým příkopem a krásným parkem.

Hluboká nad Vltavou
Zámek, jakoby utkaný z jemné krajky, je jedním z nejkrásnějších míst v Čechách. Založen byl ve 13. století. Vnitřní vybavení ohromuje svým přepychem a velkolepostí. Je zde možno zamilovat se do vytříbených porcelánových výrobků, benátských zrcadel, křišťálových lustrů, navštívit přebohatou knihovnu či skvělou sbírku maleb. Tento kus historie je zvláště populární mezi zamilovanými. Se záviděníhodnou pravidelností se zde konají impozantní svatební obřady. Stačí se jen telefonicky objednat, zapůjčit si vůz v pražské půjčovně aut, a po dvou hodinách jízdy jste na místě.

Český Krumlov
Jeden z nejmohutnějších komplexů v Evropě, na jehož rozsáhlém teritoriu se nachází celkem čtyřicet staveb, rozléhajících v okolí pěti oddělených paláců. Ve středu celé této architektonické kompozice se rozkládá rozlehlý park. V regionálním muzeu města Český Krumlov je ke zhlédnutí největší sbírka renesančního a barokního umění v zemi.

Samozřejmě toto zdaleka nejsou všechny zámky České republiky, které stojí za to navštívit při putování po zemi. V každém z nich je vždy možné pro sebe najít něco zvláště přitažlivého a překvapivého. A je zcela možné, poté co se seznámíte s historií těchto památek, že se vám zachce ihned odcestovat co Čech, a podrobněji se seznámit se starobylou minulostí této úžasné země.