Ceny v Praze: šetřit nebo si vyhodit z kopýtka?

Chystáte-li se cestovat, přemýšlíte především kam se podívat a jaké místo v cizí zemi navštívit. Později začínáte přemýšlet o tom, kolik si vzít peněz, aby stačily na všechny kavárny, výlety a nákupy.

Praha je městem nezvyklých rozdílů, proto zde dobře se budou cítit jak podnikatelé, tak studenti. Ve srovnání s jinými zeměmi západní Evropy, je v Česku vše výrazně levnější.

Jakou měnou platit v Praze?

Národní českou měnou je česká koruna – Kč. Řada obchodů, hotelů a restaurací však přijímá eura. Nejčastěji se však v Praze platí v korunách. Proto se doporučuje před objednáním kávy upřesnit, zdá lze platit také v eurech. Není třeba připomínat, že při výměně valut v Praze si musíte dávat velký pozor.

Jídlo a pití

Pivo a víno jsou zde relativně levné. Pivo zakoupíte od 40,- korun a láhev vína od 150,- korun. Hospody nabízejí nepříliš drahé pivo, které se často vyrábí přímo na místě podle starých receptů. K obědu se podávají velké porce polévky, hlavní jídlo a pití. Cena jídla začíná na několika stovkách korun. Restaurace a kavárny se doporučuje vybírat podle místa. Čím jsou restaurace blíže historickým částem Prahy, tím jsou ceny vyšší.

Hospody uvádějí svou nabídku před vchodem a tak můžete hned zjistit, zda má cenu tam cokoliv objednávat a nemusíte si pak dělat zbytečné starosti kvůli útratě za jídlo.

Úroveň obsluhy v restauracích je vysoká, pro každého zákazníka zde mají pochopení a snaží se nabídnout individuální přístup. Obecně lze říci, že ceny potravin ve městě jsou přijatelné.

Doprava

Ceny jízdného v MHD jsou závislé na délce a na četnosti cest. Ceny jízdného v pražské MHD začínají na 24,- korunách. Lze si také zakoupit časovou jízdenku na jeden den, na tři dny nebo na delší období. Taxík je lépe objednávat telefonicky. Budete-li chytat taxík na ulici, řidič si snadno řekne o dvojnásobnou taxu. Je mnohem jednodušší a levnější pro každého návštěvníka objednat si vůz od autopůjčovna Praha a nedělat si starosti s dopravou.
Vstupné do muzeí

Muzea

Cena vstupného do muzeí je také variabilní. Návštěva městského muzea bude stát několikrát méně než prohlídka zámku, kde ceny začínají na několika stovkách korun.

Nákupy

Koncem léta a po Vánocích začíná sezónní výprodej. Výprodeje potěší všechny turisty.

Telefonování

Ceny mobilního volání nejsou v Česku vysoké. Proto je mnohem výhodnější zakoupit SIM kartu českého operátora a neplatit tak zbytečně drahý roaming.