Autem z Prahy do Drážďan: co si prohlédnout cestou

Na Evropě je příjemné to, že zde vzdálenosti ani nevnímáte. Za pouhý jeden den je možné navštívit několik sousedících zemí, a za jeden dva týdny maximálně navštívit všechna významná evropská města.

Město umění neboli Florencie na Labi

Pro dnešní cestu jsme vybrali jednu z nejpopulárnějších turistických tras: Praha – Drážďany. Je to pochopitelné: vzdálenost 150 kilometrů (od českých hranic přibližně 40 kilometrů), za dvě hodiny jste v jiné zemi. To je příjemné, že?

Drážďany určitě stojí za pozornost. Je to skutečné město umění, taktéž zvané Florencie na Labi díky úžasně krásné barokní architektuře a celosvětově známým muzeím. Právě tomuto saskému městu (tedy jeho historii za druhé světové války) věnoval autobiografický román „Jatka č. 5, aneb Křížová výprava dětí“ spisovatel Kurt Vonnegut.

A jedeme!

Speciálně pro tokovyhle cesty naše půjčovna aut Praha koupila úplně novou Opel Corsa Automat.

Z města vyjíždíme po Liberecké ulici. Kousek odsud je supermarket Kaufland, kde je možné koupit vše potřebné na cestu.
Adresa: Střelničná 2270/46 (Liberecká), Otevírací doba: po – ne 7.00 – 0.00 hod.

Dále přechází Liberecká ulice v ulici Cínoveckou, a my se ocitáme na dálnici E 55. Ujedeme zhruba 45 kilometrů a zatáčíme směrem k městečku Roudnice nad Labem.

Roudnice nad Labem

Zámek Roudnice nad Labem, baroko, 17. století.
Nejvýznačnější městskou zajímavostí je zámek Roudnice nad Labem. Jde o čtvrtý největší zámek v Čechách ve stylu ranného baroka. Založen byl v polovině 17. století rodem Lobkowiczů. Zámek byl postaven na místě starého románského hradu, založeného ve 12. století. Jeho hradba byly silné téměř 2 metry a střežila důležitou obchodní cestu Praha – Horní Lužice a také labskou vodní cestu. V podzemí a dolních patrech zámku je dodnes možné vidět zbytky starého hradu. Zámek je bohužel pro veřejnost uzavřen a je možné obdivovat ho pouze zvenku.

Další místa v Roudnici nad Labem.
Určitě je třeba navštívit klášterní komplex (kostel a klášter) Narození Panny Marie: zajděte do dvora i dovnitř gotického kostela. Lze se procházet po kamenném roudnickém mostě a příjemně se naladit pohledem na Labe.

Město je velmi bohaté na věže a kaple. Prohlédněte si kapli sv. Rozálie na Terezínské ulici, Svatého Josefa (ul. Riegrova), kapli sv. Viléma na Purkyňově náměstí a Kratochvílovu rozhlednu.

Věž Hláska. Věž byla postavena v polovině 14. století. Byla využívána jako vodárenský zdroj pro fontánu a také jako pozorovatelna za druhé světové války. V současnosti věž Hláska místem, odkud se otevírá dobrý rozhled na Roudnici nad Labem.

Podřipské muzeum Roudnice nad Labem (nachází se na ulici Jana z Dražic). Stálá expozice historie Roudnice nad Labem a také specializované výstavy. Provozní doba muzea je od 12.00 do 16.30 hod. V případě zájmu se prostě projděte po Roudnici a užijte si její atmosféru. A my jedeme dále.

Česká „Kamenná slunce“

Odkrytá skalní stěna Kamenná slunce
Sjíždíme z naší trasy, západně od Roudnice nad Labem a míříme ke skutečně zvláštnímu turistickému objektu – stěně Kamenná slunce. Jde o skutečný přírodní památník. Bývalý nevelký lom, unikátní geologický útvar vzniklý v průběhu starodávné sopečné erupce. Tehdy roztavené magma vytvořilo ve skalní stěně jakési slunci podobné tvary. Neuvěřitelně působivé!

Teplice

Opět se vracíme na trasu E55/8 a jedeme směrem na Teplice. Jde o lázeňské město, ve kterém se nachází působivé množství sanatorií. Teplice jsou známy svými minerálními zdroji s opravdu horkou vodou (až 44 stupňů).

Co je zde k vidění? Ve středu města historická zástavba, která je vcelku zachovalá, radnice a také cisterciácký klášter v nedalekém Oseku. Nelze opominout báječnou Botanickou zahradu Teplice.

Botanická zahrada Teplice. Adresa: Josefa Suka 1388/18, Teplice. Provozní doba: v letní sezóně (květen – září) od 9.00 do 18.00 hod., v zimě (říjen – duben) od 9.00 do 17.00 hod. Pondělí – zavřeno. Vstupné: dospělí – 50 Kč, děti, studenti a důchodci – 25 Kč.

Botanická zahrada v Teplicích
Botanická zahrada v Teplicích. Krásná zahrada o rozloze zhruba 2 hektarů, ve které můžeme nalézt různé vzácné rostliny. Expozice pod širým nebem je zvláště krásná v létě. Je zde i skleník s představiteli stepní flóry, s rostlinami tropickými, subtropickými a mnohými dalšími.

Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích. Adresa: Koperníkova 3062, Teplice. Provozní doba: odpolední pozorování od 13.00 do 18.00 hod., večerní pozorování od 22.00 do 23.00 hod. V zimním období končí pozorování dříve. Vstupné: dospělí – 10 Kč, děti – 5Kč.

V případě zájmu je možné projít se z botanické zahrady do hvězdárny a planetária. K dispozici budete mít teleskop, hvězdy a Slunce…Možná, že dojde i na lekci z astronomie. Mimochodem, z vrchu, kde jsou hvězdárna i planetárium situovány se otevírá nádherný výhled na Teplice a Krušné hory.

Je čas na něco dobrého?

Po takovém pestrém dni určitě není moudré hladovět. Potraviny ze supermarketu nám pomohly cestou, pořádná večeře je však nutností. Na základě doporučení místních občanů jsme se vydali do restaurace s názvem „U Kozičky“

Restaurace a penzion U Kozičky

Adresa: Rooseveltova 262, 415 01 Teplice. Otvírací doba: od 11.00 do 23.00 hod.

U Kozičky se vaří skvěle!
„U Kozičky“ zní legračně, že? Ale vaří se tu dobře. Ceny v menu jsou průměrné. Restaurace má terasu a pro děti jsou hned vedle připraveny houpačky. Restaurant se nachází v budově penzionu U Kozičky, a proto jsme se rozhodli tu rovnou přenocovat. Dvoulůžkový pokoj lze pořídit za 1600 korun. Poněkud drahé, ale pohodlné. Kromě toho se nám zavírají oči 

Vítejte v Německu!

Hranice naštěstí v Evropské unii nejsou, a tak se v brzkých ranních hodinách ocitáme místo na české dálnici E55/8 na německé Grenzbrücke E55/17. Pouhých dvacet kilometrů od hranic nacházíme…..ráj.

Barockgarten Grossedlitz

To je ona: rajská zahrada!

Adresa: Parkstrasse 85, 01809 Heidenau, Sasko, Německo. Otvírací doba: 8.00 – 20.00 hod. Vstupné: 4 euro. Barockgarten Grossedlitz představuje nádherný zahradní komplex v barokním stylu. Opečovávaná zahrada, sochy, vysoké živé ploty, udržované rybníky. Procházet se tu je opravdová pohoda. V zahradě je také kavárna a tak je možné si uprostřed té nádhery něco dát. Doporučujeme!

Vítejte, Drážďany!

Cestovat dva dny autem do Drážďan – to zní jako nesmysl. Ale proč ne, když je cestou tolik úžasných míst? Jestli se chystáte k pronájmu auta v Praze a následné cestě do Drážďan, a máte alespoň jeden den k dispozici navíc, využijte tento cestovní plán a v něm uvedená výletní místa. A také se nebojte experimentovat! Šťastnou cestu!